ISAAC JASPER BORO COLLEGE EDUCATION SAGBAMA ADMISSION LISTS – 2016/2017 1ST BATCH

DEPARTMENT OF INTEGRATED SCIENCE
INTEGRATED SCIENCE/BIOLOGY
S/N
NAMESA
COURSE
1 Wilcon Tarielatie Lucky Inter Science/Biology
2 John Samuel Inter Science/Biology
3 Obiseye Timothy Inter Science/Biology
4 Koff Osomuze Abraham Inter Science/Biology
5 Ayangba Caroline Douye Inter Science/Biology
6 Okpoebi Ditorudonkumo Inter Science/Biology
7 Abraham Bright Inter Science/Physics
8 Doubeni Joseph Gede Inter Science/Physics

DEPARTMENT OF COMPUTER EDUCATION
 
S/N NAMES COURSE
1 Abeki Fiemmeya Bonta Computer/Physics
2 Lyon Eremienanatei Clarson Computer/Physics
3 Omere Nanniel Obee Computer/Physics

SCHOOL OF LANGUAGES
DEPARTMENT OF ENGLISH
S/N NAMES COURSE
1 Akandi Joseph T. English/Political Science
2 Ebipade Beke-Ere English/Political Science
3 Akuta Victor Gentle English/Political Science
4 Sokari Gbalipre Fred English/Political Science
5 Andrew Efiyeseimokuma Favour English/Political Science
6 John-Koru Grace Eneghe English/Political Science
7 Opudu Braladou-Ebi Bella English/Political Science
8 Sapele Oghe Nekevwe Precious English/Political Science
9 Peter Jephther English/Social Studies
10 David Inatimi Naomi English/Social Studies
11 Isodje Goodnews Anthony English/Social Studies
12 Igoni Ovonizibe Goodness English/Social Studies
13 John Fostina English/Social Studies
14 Alex Divine Ebiweni English/Social Studies
15 Ebi Hannah English/Economics
16 Appah Isuofaham English/Computer

DEPARTMENT OF FRENCH
Prince Tubolayefa Godsgift French/Social Studies
Opuru Ikosoruoma Doris French/Social Studies
Jacob Lagumo Bridget French/English

DEPARTMENT OF HISTORY/SOCIAL STUDIES
S/N NAMES COURSE
1 Ondokeyi Angle Asain History/Social Studies
2 Timipa Ondokedolimini B. History/Social Studies
3 Kibba Suowehe Bs History/Social Studies

DEPARTMENT OF THEATRE ARTS
S/N NAMES COURSE
1 Festus Blessing Minitebhar Theatre Arts/English
2 Amos Alice Emmanuel Theatre Arts/English
3 Okou Nancy Theatre Arts/Social Studies
Nelson Ayibakuro Theatre Arts/Social Studies

DEPARTMENT OF SOCIAL STUDIES/ECONOMICS
S/N NAMES COURSE
1 Ipalimote Winnie David Social Studies/Economics
2 Opobio Hilda Justice Social Studies/Economics
3 Barnabas Nerepamo Social Studies/Economics
4 Sariki Anemietimi Social Studies/Economics
5 Odoki Yimovie Eunice Social Studies/Economics
6 Okporo Brown Lander Social Studies/Economics
7 Survyor India-Ere Social Studies/Economics
8 Onu Obiamidele Josephine Social Studies/Economics
9 Owuseibai Staneley Keme Social Studies/Economics
10 David Ajiri Peculiar Social Studies/Economics

DEPARTMENT OF SOCIAL STUDIES/ENGLISH
S/N NAMES COURSE
1 Clarkson Tarilanyu Social Studies/English
2 Allison Ebiakpo Social Studies/English
3 Asuka Joy Okpoundu Social Studies/English

DEPARTMENT OF SOCIAL STUDIES/POLITICAL SCIENCE
S/N NAMES COURSE
1 Emmanuel Eyerin Mike Social Studies/Political Science
2 Simon Taribo George Social Studies/Political Science
3 Emegu Liberty Social Studies/Political Science
4 Godfrey Ebipade Blessing Social Studies/Political Science
5 Ekiye Jeremiah Oyindobra Social Studies/Political Science
6 Fortune Foster Social Studies/Political Science
7 Ebianga Ebize Beauty Social Studies/Political Science
8 Benibo Sobokume Okuonu Social Studies/Political Science
9 Jimmy Charity Social Studies/Political Science
10 Ikilowei Inuma Ebimobowie Social Studies/Political Science
11 Edubeze Favourite Markbere Social Studies/Political Science
12 Benson Martha Dandy Social Studies/Political Science
13 Sapele Onome Joy Social Studies/Political Science
14 Okara Adionin Emmanuel Social Studies/Political Science

SCHOOL OF ARTS & SOCIAL SCIENCES
DEPARTMENT OF CHRISTIAN RELIGIOUS STUDIES
S/N NAMES COURSE
1 Arabes Azemovie Vivian Christian Religious Studies/Social Studies
2 Abilo Okiezib Favour Christian Religious Studies/Social Studies
3 Ike Endurance Chinenye Christian Religious Studies/Social Studies
4 Binaebi Tokere John Christian Religious Studies/Social Studies
5 Akiya Enedouye Christian Religious Studies/Social Studies
6 ThankGod Enibrighe Obiri Christian Religious Studies/Social Studies
7 Ezekiel Uyevie Nestor Christian Religious Studies/Social Studies

 

SCHOOL OF EDUCATION
DEPARTMENT OF PRIMARY EDUCATION (DOUBLE MAJOR)
S/N NAMES COURSE
1 Oko Glory Primary Education
2 Adah Oyinbrakemi Akpos Primary Education
3 James Elizabeth Yamaman Primary Education
4 Oselukwue Ifeanyi Doris Primary Education

SCHOOL OF VOCAL AND TECHNICAL EDUCATION
DEPARTMENT OF AGRICULTURAL EDUCATION
S/N NAMES COURSE
1 Seleke-Oweigenesis Alagba Agricultural Education
2 Idubamor Gift Agricultural Education
3 Ogon Dickson Dogood Agricultural Education
4 Etefia Glory Agricultural Education
5 Kaka Ebiukuie Agricultural Education
6 Obolo Opure D. Agricultural Education

DEPARTMENT OF BUSINESS EDUCATION 
S/N NAMES COURSE
1 Lawrence Jonathan Business Education
2 Sampson Joshua Arumobhel Business Education
3 Akpotugbaha Bright Business Education
4 Keiye Faith Business Education
5 Luweikuro Akpodougha E. Business Education
6 Daniel Tamaraebi Business Education
7 Job Perezifeghe Business Education
8 Kenmi Eseitonghe Business Education
9 Alfre-Eto Onikotia Business Education
10 Oweizidei Eniebi Business Education
11 Aladei Oyindimie Priscilia Business Education
12 Joseph Iyiridughe Patani Business Education
13 Harrison Blessing Business Education
14 Maduekene Onyedikachi Business Education
15 Opuofoni Progress Business Education
16 Apelebiri Ebiaremene Business Education
17 Garrick Ekonkememieyefa Business Education
18 Okoro Winnidinepre Business Education
19 Ereboh Gift Preye Business Education
20 Charity Rachel Business Education
21 Sylvanus Beauty Usuevie Business Education
22 Douboh Ineowei Abel Business Education
23 Ogbobo Jacob Temeweibi Business Education
24 Eli Glory Kogiesi Business Education

 

DEPARTMENT OF FINE AND APPLIED ARTS
S/N NAMES COURSE
1 Tombia Godgift Appeal Fine And Applied Arts
2 Wilcox Regina Fine And Applied Arts

DEPARTMENT OF TECHNICAL EDUCATION
S/N NAMES COURSE
1 Dressman W. Samson Technical Education
2 Believe-Me Kuroperedei Becky Technical Education
3 Job Marins Technical Education
4 Ebute Ajuma Happiness Technical Education
5 Abidde Peremoboere Joy Technical Education
6 Theophilus Ronaldo Technical Education
7 Azene Ala-Ere Micah Technical Education

SEE MORE:-  Ninho – Rose

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.